Afrykański pomór świń na terenie powiatu zgorzeleckiego.

W dniu 12 lipca 2021 roku Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zgorzelcu otrzymał z ZHW w Katowicach pozytywny wynik wystąpienia choroby afrykańskiego pomoru świń (dalej: ASF) u padłego dzika. Próbki od padłego (zabitego w wypadku komunikacyjnym) dzika zostały pobrane dnia 05 lipca 2021 r. w Kościelnej Wsi w okolicach posesji Nr 28. W związku z powyższym próbki zostały przesłane do PIW PIB Puławy celem potwierdzenia wyniku. W dniu 16 lipca br. PIW PIB Puławy potwierdził pozytywny wynik ASF. Z tego powodu Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zgorzelcu podpisał w dniu 16 lipca 2021 r. swoje Rozporządzenie Nr 1/2021 w sprawie zwalczania ASF u dzików na terenie powiatu zgorzeleckiego. Rozporządzenie w dniu 19 lipca 2021 r. zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego pod pozycją 3554.