Prognoza pogody.

Ważność: od godz. 13:30 dnia 22.12.2021
         do godz. 19:30 dnia 22.12.2021

Po południu i wieczorem zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na wschodzie regionu duże z rozpogodzeniami. Temperatura maksymalna od -2°C do 0°C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą południowego.
  Po południu i wieczorem zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od -3°C do -1°C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą południowego.
  W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) temperatura od -9°C do -7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Ważność: od godz. 19:30 dnia 22.12.2021
         do godz. 19:30 dnia 23.12.2021

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, rano na zachodzie regionu wzrastające do dużego. Temperatura minimalna od -6°C do -3°C. Wiatr słaby, miejscami umiarkowany, południowo-wschodni i południowy.
  W dzień zachmurzenie duże, jedynie rano z większymi przejaśnieniami. Po południu miejscami wystąpią słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od 0°C do 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, po południu miejscami porywisty, południowy.
  W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, rano na zachodzie regionu wzrastające do dużego. Lokalnie w obniżeniach terenu może wystąpić mgła lub mgła osadzająca szadź i ograniczająca widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od -6°C do -4°C, lokalnie około -8°C. Wiatr słaby, miejscami umiarkowany, południowo-wschodni i południowy.
  W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) temperatura od -8°C do -6°C. Wiatr początkowo słaby i umiarkowany, później umiarkowany i dość silny, z kierunków zachodnich.
  W dzień zachmurzenie duże, rano z większymi przejaśnieniami. Po południu miejscami wystąpią słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -1°C do 1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, głównie po południu miejscami porywisty, południowy.
  W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) po południu słabe opady śniegu. Temperatura od -6°C do -4°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h, po południu nasilający się do silnego i bardzo silnego, od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 90 km/h, zachodni i południowo-zachodni, powodować będzie zamiecie śnieżne.

Ważność: od godz. 19:30 dnia 23.12.2021
         do godz. 19:30 dnia 24.12.2021

W nocy zachmurzenie duże. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem przechodzące w deszcz. Przejściowo wystąpią opady marznącego deszczu, powodujące gołoledź. Temperatura minimalna od -1°C do 1°C – wystąpi w pierwszej połowie nocy, później nastąpi wzrost do około 4°C nad ranem. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni i południowy.
  W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 7°C do 9°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, z kierunków zachodnich.
  W nocy zachmurzenie duże. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem przechodzące w deszcz. Przejściowo wystąpią opady marznącego deszczu, powodujące gołoledź. Temperatura minimalna od -2°C do 0°C – wystąpi w pierwszej połowie nocy, później nastąpi wzrost do około 3°C nad ranem. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami dość silny, w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni i południowy.
  W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) opady śniegu, okresami o umiarkowanym natężeniu – miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 10 cm. Temperatura od -3°C do -1°C. Wiatr od 60 km/h do 75 km/h, w porywach do 120 km/h, zachodni i północno-zachodni, powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.
  W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 5°C do 8°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, miejscami silny, do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich.
  W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) okresami opady śniegu – miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura od -4°C do -2°C. Wiatr od 70 km/h do 85 km/h, w porywach do 130 km/h, zachodni i północno-zachodni, powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.

Ważność: od godz. 19:30 dnia 22.12.2021
         do godz. 19:30 dnia 23.12.2021

W nocy Polska pozostanie pod wpływem wyżu znad południowo wschodniej Europy, w zimnym powietrzu pochodzenia arktycznego. W dzień od północnego zachodu zacznie zaznaczać się wpływ rozległego niżu znad Atlantyku z wtórnym ośrodkiem nad Morzem Północnym. Z zachodu zacznie napływać cieplejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie spadać.

ważność: od godz. 19:30 dnia 23.12.2021
         do godz. 19:30 dnia 24.12.2021

Polska będzie w zasięgu rozległej zatoki niżu znad Finlandii w strefie związanego z nią, chłodnego frontu atmosferycznego oraz płytkiego niżu który wraz z frontem atmosferycznym, znad Danii przemieści się przez południową Polskę w kierunku Ukrainy. Początkowo do Polski będzie napływało cieplejsze powietrze polarne morskie, natomiast za frontem chłodnym napłynie arktyczne powietrze. Ciśnienie będzie rosło.

prognoza nr 200381/2021opracował synoptyk dyżurny Piotr Ojrzyński, dnia 2021-12-22 11:53